Lista aktualności Lista aktualności

I co z tym dębem? - czyli "Zdrowy jak dąb II"

Jakiś czas temu pisaliśmy o problemach zdrowotnych naszych dębów i naszej walce z groźnym szkodnikiem – opiętkiem ( poczwarka widoczna na jednej z zamieszczonych fotografii). Dziś, po miesiącach wali ze szkodnikiem, podejmujemy małą próbę podsumowania efektów tych działań.

     Trochę jeszcze za wcześnie, aby mówić, że te chrząszcze już nie zagrażają naszym dąbrowom, jednak nie zaobserwowaliśmy w tym roku intensywnego wydzielania się posuszu. Mimo to bacznie przyglądamy się naszym drzewostanom. Co ciekawe, w zeszłym roku dęby bardzo obficie obrodziły i z drzew posypał się grad żołędzi.

     W leśnictwach: Dębina i Salino w kilku miejscach postanowiliśmy wykorzystać ten fakt, aby uzyskać samosiew i po opadnięciu żołędzi spulchniliśmy glebę przy użyciu specjalnej brony talerzowej.

Zabieg taki poprawia warunki do kiełkowania młodych drzewek i ogranicza ilość żołędzi zjedzonych przez dziki i jelenie. Drzewostany te zostały wcześniej delikatnie przerzedzone tak, żeby zapewnić młodemu pokoleniu odpowiednią ilość światła, ale jednocześnie uniknąć nadmiernego zachwaszczenia.

     Naturalne odnowienie dębu udaje się rzadko, ale efekty naszych działań widać na zdjęciach. Młode dąbki powoli wyrastają pod okapem starego drzewostanu.

     Bardzo ładne odnowienie uzyskaliśmy także na gniazdach wyciętych na początku roku. Wiele młodych dębów nie przetrwa, zostaną zjedzone przez zwierzęta lub "zagłuszone" przez paproć i inne chwasty.

     Miejmy nadzieję, że jednak z części wyrosną okazałe dęby. Pozostaje nam jedynie trzymać kciuki za te maluchy !