Lista aktualności Lista aktualności

Już po majówce.

Jak co roku Nadleśnictwo Choczewo w weekend majowy odwiedziło dużo gości. W lesie pojawili się spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Wzmożony ruch turystyczny był możliwy dzięki zmniejszeniu obostrzeń związanych z pandemią. Nareszcie dla wyczekiwanej chwili wytchnienia, odpoczynku i ciszy można było udać się do lasu. Nie od dziś wiadomo, że człowiek najlepiej relaksuje w otoczeniu przyrody.

Nadleśnictwo Choczewo od lat prowadzi działania mające na celu poprawę warunków rekreacyjno –  turystycznych na szlakach rowerowych, konnych i pieszych. Wraz z wieloma partnerami wybudowaliśmy setki kilometrów różnego rodzaju szlaków. Co roku planujemy kolejne etapy modernizacji i stopniowo je realizujemy.

Jesteśmy w trakcie modernizacji kolejnych czterech tras turystycznych w pasie nadmorskim. Na każdym z nich zaprojektowaliśmy kilka zadaszonych wiat z koszami na śmieci.

 Nie trzeba dużo wyobraźni żeby domyślić się jak bardzo zaskoczyło nas,  to co zastaliśmy w poniedziałek.

 

 

 

Fotografie powyżej mówią same za siebie.  Dostaliśmy wiele informacji w sprawie śmietników bez worków . W związku z tym informujemy iż prace modernizacyjne na szlakach w: Szklanej Hucie, Sasinie, Białogórze , Wierzchucinie nie są zakończone i nie wolno korzystać z małej infrastruktury leśnej do oficjalnego otwarcia szlaków. O otwarciu szlaków poinformujemy na stronie i profilu FB Nadleśnictwa Choczewo.

Od lat borykamy się z problemem kosztów poniesionych na utrzymanie czystości w lesie. W 2019 roku nasze nadleśnictwo wydało blisko 160 tys zł. na uprzątanie śmieci. Zaplanowane koszty na bieżący rok znów są wyższe. Niestety zauważamy, że bardzo wielu turystów i właścicieli działek rekreacyjnych wypoczywających w nadmorskich miejscowościach nie zagospodarowuje swoich śmieci. Wracając z weekendowego pobytu nad morzem odpady wyrzucane są przy drogach, na parkingach leśnych lub po prostu do lasu. Lasy Państwowe dbają o czystość lasu, jednakże nie powinny, niepotrzebnie wydawać pieniędzy na sprzątanie nielegalnie wyrzucanych śmieci. Każdy posiadacz domku rekreacyjnego, kto wytwarza odpady ma obowiązek podpisania z gminą umowy na ich wywóz. Jeżeli odwiedzamy lasy i przynieśliśmy ze sobą różne produkty w opakowaniach to każdy z nas jest odpowiedzialny za zabranie śmieci ze sobą. Należy mieć świadomość, że wiele odpadów pozostawionych w lesie jest po prostu niebezpiecznych szczególnie dla zwierząt leśnych zjadających śmieci razem z resztkami pokarmów. 

Mając na uwadze powyższe uwagi na szlakach turystycznych, parkingach i miejscach postoju staramy się nie ustawiać koszy na śmieci. Robimy to tylko w najbardziej newralgicznych miejscach lub tam gdzie wymagają od nas tego przepisy lub umowy z innymi instytucjami. Zauważyliśmy, że takie działanie ogranicza ilość śmieci, szczególnie tych „wakacyjnych” podrzucanych przez turystów.

Każdy z nas chce cieszyć się widokiem pięknego i czystego lasu więc wszyscy powinniśmy o to zadbać. Zaśmiecanie lasu jest co roku tak dużym problemem, że Nadleśnictwo Choczewo w okresie turystycznym zatrudnia dodatkowo trzy osoby, które codziennie zajmują się tylko zbieraniem śmieci w najliczniej uczęszczanych miejscach. Dlatego korzystajmy z lasu świadomie i pozostawmy go czystym dla innych.