Lista aktualności Lista aktualności

Kolory wiosny

Wiosną gdy rozpuści się już ostatni płat śniegu, wszystko jest szare i ponure. Drzewa jeszcze nie wypuściły nowych liści a rośliny runa dopiero budzą się do życia przebijając się przez gruby kobierzec starych liści. Jest to czas, gdy w lesie jest widno a słońca nie zasłaniają korony drzew. W tym momencie rozpoczyna się wyścig, rośliny runa muszą jak najszybciej urosnąć i zakwitnąć wykorzystując każdy promyk światła. Dlatego też wiele bylin kwitnie tylko w tym czasie, potem kwiaty znikają a liście więdną.

Wprawny obserwator chodząc po lesie może bez problemu znaleźć kilkanaście kwitnących tylko wiosną gatunków. Niektóre z nich pojawiają się pojedynczo lub niewielkich grupach inne tworzą ogromne kwitnące kobierce. Pierwsze w pomorskich lasach pojawiają się kwiaty wawrzynka wilczełyko. W lesie można spotkać pojedyncze rośliny i niewielkie kępy tego niskiego krzewu. W żyznych lasach mieszanych i liściastych znajdziemy białe kwiaty zawilców gajowych tworzących często wielkie połacie kwitnących roślin. Obok nich pojawiają się podobne szczawiki zajęcze posiadające jedynie pięć białych płatków kwiatowych. Rzadziej spotykanym gatunkiem podlegającym ochronie jest przylaszczka pospolita. Piękna roślina o niebiesko-fioletowych kwiatach i bardzo charakterystycznych trójdzielnych liściach.

Żółte kolory reprezentują ziarnopłony wiosenne, podbiał pospolity i złoć żółta. Rośliny te spotkamy w wilgotnych i żyznych miejscach, podbiał rośnie też na poboczach dróg, w żwirowiskach i terenach zdegradowanych.

Chodząc po lesie warto także podnieść wzrok i spojrzeć na drzewa. Wiosną kwitną olsze, leszczyny mające niepozorne kwiatostany. Jednakże niektóre z gatunków drzew wytwarzają kolorowe i bardzo efektowne kwiatostany. Kwiatostany wierzb są żółte i nektarodajne,  z kolei na gałązkach modrzewi pojawiają się żółte męskie i purpurowo czerwone kwiaty żeńskie, które z czasem przekształcą się w szyszki.

Widać więc, że wiosna nie musi być szaro-bura. Różnokolorowe kwiaty, zieleń pojawiająca się na drzewach, rośliny przebijające się przez zeszłoroczne liście powodują, że las jest kolorowy i bogaty.

Zapraszamy do galerii zdjęć