Lista aktualności Lista aktualności

Nietypowe spotkanie

W lesie z dala od wody pojawił się bóbr

W poniedziałek rano jadąc do pracy zobaczyłem na polu oziminy, przy ścianie lasu dziwnie poruszające się zwierzę. Niezdarny chód, charakterystyczna garbata sylwetka, kolor sierści wskazywały na bobra, ale miejsce spotkania było bardzo zaskakujące.

Najbliższe znane mi w Nadleśnictwie Choczewo stanowisko, gdzie bytują bobry to rzeka Bychówka oddalona o ponad 3,5km od miejsca spotkania. Na terenie jeziora Salińskiego leżącego 500m od zauważonego bobra nie widziałem wcześniej śladu ich żerowania. A to właśnie ścięte drzewa, tamy, nory kopane w brzegach jezior i rzek oraz okazałe żeremie to najłatwiejszy do rozpoznania ślad po bytności bobrów. Jak podaje literatura, bobry bardzo rzadko opuszczają strefę przybrzeżną zbiorników wodnych i praktycznie nie zapuszczają się w głąb lądu na odległość dalszą jak kilkaset metrów. Zwierzęta te na lądzie poruszają się bardzo niezgrabnie i wolno, w wodzie pokazują, że są świetnymi pływakami potrafiącymi doskonale nurkować. Bóbr, którego spotkałem musiał zabłądzić.

Po zrobieniu zdjęć bóbr zaczął się oddalać od jeziora Salińskiego kierując się do oddalonych o ponad 2 kilometry jezior Czarne i Dąbrze. W najbliższym czasie konieczne będzie sprawdzenie czy nietypowemu wędrowcowi udało się dotrzeć co celu.