Lista aktualności Lista aktualności

Pragniesz ciekawej przyrody? Zapraszamy nad J. Dąbrze

Leśnictwo Dąbrówka to piękne lasy, ciekawe zbiorowiska roślinne jak również dość licznie występujące chronione gatunki roślin i zwierząt, ale nie tylko !

     Na terenie Nadleśnictwa Choczewo Leśnictwo Dąbrówka wyróżnia się występowaniem, trzech jezior śródleśnych: Dąbrze, Leśne i Czarne, o łącznej powierzchni 122,85 ha.

Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się J. Dąbrze, przede wszystkim z uwagi na swoją lokalizację w samym centrum wsi Dąbrówka.

Jezioro swym wyglądem zachęca do kąpieli, posiada czystą wodę, małą ilość szuwarów, piaszczyste dno oraz niewielką głębokość nawet w znacznej odległości od brzegu.

Nad J. Dąbrze, przy obiekcie turystyczno – wypoczynkowym „Chata Baby Jagi", znajduje się również ładny drewniany pomost wchodzący 30 m w głąb jeziora, miejsce przeznaczone do rozpalenia ogniska, stajnia leśna, boisko do siatkówki i piłki nożnej.

     Jezioro Dąbrze oraz Czarne należą do jezior lobeliowych, które w Polsce skoncentrowane są niemal wyłącznie na Pomorzu.

Jeziora te są specyficznym typem ekosystemów jeziornych, o oligotroficznych wodach, gromadzących unikatową roślinność z udziałem m. in rzadkich i występujących wyłącznie w takich ekosystemach gatunków: lobelii jeziornej i poryblinu jeziornego.

Wszystkie jeziora znajdujące się na terenie leśnictwa Dąbrówka są przedmiotem ochrony obszarów Natura 2000.

     Jeziora lobeliowe należą do ekosystemów szczególnie wrażliwych i zagrożonych. Ochrona tych jezior wymaga zachowania czystości i chemizmu ich wód.

     Wiosną 2016 r. wszystkie jeziora w Leśnictwie Dąbrówka zostały wydzierżawione i są udostępnione po wykupieniu zezwolenia do połowu ryb z łodzi, brzegu oraz lądu. Wszystkich chętnych do wędkowania serdecznie zapraszamy !.