Lista aktualności Lista aktualności

Regionalne Zawody Drwali - Choczewo 2014

W sobotę 7 czerwca 2014r Nadleśnictwo Choczewo zorganizowało Regionalne Zawody Drwali

W sobotę 24 pilarzy i pracowników Lasów Państwowych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku wzięło udział w Regionalnych Zawodach Drwali - Choczewo 2014. Zawody rozegrane zostały zgodnie z regulaminem Mistrzostw Świata Drwali IALC i zostały zgłoszone jako eliminacje Mistrzostw Polski. Dzięki temu pierwszych trzech zawodników uzyskało prawo do startu w Mistrzostwach Polski.

Równocześnie z zawodami zorganizowany został festyn edukacyjny i konkurs rysunkowy dla dzieci. Mnogość atrakcji i tematyka sprawiły, że cieszył się on dużym powodzeniem. Jedną z największych atrakcji była ścieżka przedstawiająca życie drzewa od nasionka, aż do jego ścięcia, pocięcia drewna na deski i budowę domu. Na końcu ścieżki dzieci mogły własnoręcznie zbudować miniaturowy drewniany dom.

Bardzo efektownie i ciekawie prezentowały się stoiska rzeźbiarzy. Jeden z nich z ogromnej dębowej kłody za pomocą pilarek wyrzeźbił pięknego żurawia, drugi z artystów tradycyjnymi metodami rzeźbił podobiznę puchacza. Jednocześnie chętne dzieci mogły pod okiem Pana Adama Barana wyrzeźbić z kory swoją pierwszą własną figurkę.

Oprócz 24 drwali startujących w zawodach obecny był również gość specjalny. Był nim Pan Kamil Szarmach - mistrz Polski juniorów, który startował w zawodach jako gość specjalny. Pełny profesjonalizm i niebywała wprawa w wykonywaniu poszczególnych konkurencji podniosły widowiskowość zawodów. Jakość, dokładność i szybkość wzbudziły ogromny entuzjazm publiczności.

 

Najważniejszym elementem były jednak zawody drwali. Pierwsza konkurencja - ścinka drzew rozegrana została na terenie leśnictwa Wierzchucino. Specjalnie przygotowana powierzchnia, drzewa spełniające ścisłe kryteria regulaminu IALC nie sprawiły zawodnikom większych trudności. Najlepsi na 600 możliwych punktów zdobyli ich ponad 580. Na szczęście porywisty wiatr, który nad morzem wieje praktycznie zawsze nie wpłynął istotnie na wyniki zawodników.

Po rozegraniu pierwszej konkurencji zawodnicy, komisja sędziowska i widzowie przenieśli się na teren "Kaszubskiego Oka" będącego sztandarowym obiektem turystycznym Gminy Gniewino. Zawodnicy po krótkiej odprawie przystąpili do rozgrywania kolejnych 4 konkurencji. Pierwszą z nich było rozkładanie i wymiana piły łańcuchowej. Jest to ważny element zawodów, gdyż nieprawidłowa wymiana łańcucha ma wpływ na dalsze konkurencje. Niemożność poprawy ustawień piły powoduje, że zawodnik nie jest w stanie ukończyć kolejnych konkurencji bez dodatkowych punktów karnych. Niestety 4 zawodników nie sprostało temu zadaniu i w efekcie stracili oni dużo punktów podczas następnej konkurencji.

Kolejnym zadaniem była przerzynka kombinowana. Dwie kłody ustawione pod różnymi kątami, utrudniały odcięcie dwóch idealnych krążków drewna. Czas i stres wpływał na jakość wykonania zadania. W tym momencie już zaczęła krystalizować się grupa najlepszych pilarzy.

Ostatnią konkurencją eliminacyjną była przerzynka na dokładność. Tutaj jeden niewłaściwy ruch, zbyt głębokie cięcie sprawiały, że przyznawane były zawodnikom punkty karne. Ta konkurencja zakończyła pierwszy etap zawodów.
Dziesięciu najlepszych po czterech pierwszych konkurencjach weszło do ścisłego finału. Reprezentujący Nadleśnictwo Elbląg posiadacz tytułu Mistrza świata juniorów Adam Wawrzak, prowadził jedynie dwoma punktami, przed drugim Arkadiuszem Grubbą z ZUL Karpina.

Wszystko rozstrzygnęło się podczas najbardziej widowiskowej konkurencji - okrzesywania. Specjalnie przygotowane kłody imitujące ugałęzione drzewa, sprawiły niektórym zawodnikom wiele problemów. Najlepszy zawodnik uzyskał 394 punkty a najgorszy jedynie 68.

Ostatecznie klasyfikacja trzech najlepszych drwali ukształtowała się w następujący sposób:

I miejsce - Adam Wawrzak - Nadleśnictwo Elbląg

II miejsce - Arkadiusz Grubba - Zakład Usług Leśnych Karpina

III miejsce - Wojciech Dobrowolski - Nadleśnictwo Kwidzyn

Obok pamiątkowych pucharów i dyplomów najlepsi dostali pilarkę spalinową, wykaszarkę i kosiarkę do trawy. Dodatkowo najlepsi w poszczególnych konkurencjach otrzymali nagrody pocieszenia, a każdy z zawodników wyjechał z Nadleśnictwa Choczewo z bogatym pakietem startowym pełnym drobnych upominków. Sponsorami nagród były Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział w Gdańsku oraz Hotel Mistral.

Patronami medialnymi była Telewizja Gdańsk i Radio Gdańsk, które na bieżąco relacjonowały zawody.

Należy również wspomnieć o zawodach, które Nadleśnictwo Choczewo zorganizowało dla sołectw z terenu Gminy Gniewino. W sumie zgłosiło się 8 drużyn, których zadaniem było przecięcie drewna piłą "twoje - moje". Zawody wywołały ogromne emocje. Doping, adrenalina i niebywałe zaangażowanie sprawiło, że zawody stały się niezwykle emocjonujące zarówno dla samych startujących jak i dla publiczności.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajęło sołectwo Mierzyno, drugim było sołectwo Chynowie, ostatnie 3 finałowe miejsce zajęło sołectwo Tadzino. Nagrodą były sadzonki drzew i krzewów oraz nagrody ufundowane przez Hotel Mistral.