Lista aktualności Lista aktualności

Retencja bez kosztów i pozwoleń

Na rzece Chełst pojawili się budowniczowie, którzy za nic mają obowiązujące przepisy z zakresu wznoszenia budowli wodnych, ale też nie wołają o pieniądze na realizację budowy zbiornika.

     Na terenie leśnictwa Zwartowo nieopodal pałacu w Ciekocinku rozgościła się ekipa budowlana, która przegrodziła w poprzek rzekę Chełst i stworzyła dzięki temu duży zbiornik retencyjny o powierzchni kilkunastu arów, nie oglądając się na pozwolenia wodno-prawne i związane z budową koszty.

     Po wnikliwym zbadaniu sprawy przez lokalnych leśników okazało się, że tajemniczy budowniczowie to bobry.

     Bóbr należy do nielicznych zwierząt, które podobnie jak człowiek potrafią zmienić środowisko zależnie od własnych potrzeb. W obecnych czasach często zauważany jest konflikt między bobrami a ludźmi, właśnie ze względu na ich silny wpływ na przyrodę.

     W działalności bobrów zauważyć można jednocześnie strony pozytywne i negatywne. Przykładowo budowa tamy może uszkodzić fragmenty drzewostanu, ale podwyższenie poziomu wody gruntowej może zmniejszyć zagrożenie pożarowe. Powstały wokół tamy staw jest również w pełni naturalnym magazynem wody słodkiej, podobnie jak budowane przez ludzi dużym nakładem sił i środków sztuczne zbiorniki retencyjne.

     Mając na uwadze fakt, że liczba bobrów w Polsce wzrasta z każdym rokiem, człowiek powinien nauczyć się z nimi pokojowo koegzystować.