Lista aktualności Lista aktualności

Wilki w Leśnictwie Chynowo

Uchwycenie wilka w kadrze jest niezwykle trudnym zadaniem. Z tym większą satysfakcją informujemy, że kilka osobników udało się sfilmować ukrytą kamerą na terenie L. Chynowo.

     O obecności wilków na terenie mojego leśnictwa wiedziałem już od dwóch, może trzech lat, natomiast ten rok wyjątkowo obfituje z spotkania z tymi drapieżnikami. Często podczas codziennej pracy w terenie, ale także wieczorami słyszałem wyjące wilki, a obecność w lesie ich tropów i odchodów przestała być czymś nadzwyczajnym.  

     Bytowanie wilków dało się odczuć także podczas tegorocznego, wyjątkowo cichego rykowiska. Potwierdzali to myśliwi informując mnie, że obecność jeleni w lesie jest nieco mniejsza. I nic w tym dziwnego - obecność wilczej watahy wymusza pewnego rodzaju presję na zwierzynę, która zaczęła jakby się bardziej „ pilnować" i nie rzuca się w oczy w ciągu dnia.

     Nieuchwytne dotąd i raczej skryte wilki, których wycie rozpraszało nocną, leśną ciszę, udało uchwycić się na filmie. Dzięki zainstalowanej foto-pułapce uwieczniłem watahę wilków liczącą pięć osobników.

W materiale bardzo wyraźnie widać wilki w doskonałej kondycji fizycznej, silne i zdrowe.

     My, leśnicy, cieszymy się z obecności wilka. Przyczyniają się one do rozproszenia i niestagnowania populacji jeleniowatych w jednym rejonie lasu. Przekłada się to na mniejsze szkody w uprawach leśnych, a w związku z tym na niższe nakłady finansowe na ochronę lasu.

     Kwestią czasu pozostaje jedynie odnalezienie wilczej nory z młodymi, o czym, mam nadzieję, będę mógł poinformować już wkrótce.