Lista aktualności Lista aktualności

Wilki w Nadleśnictwie Choczewo

Potwierdzenie występowania wilków w na terenie Nadleśnictwa Choczewo

Wreszcie po kilku latach od pierwszych obserwacji mamy dowód na występowanie wilków w nadleśnictwie. Dzięki uprzejmości Pana Dariusza Trubacza, fotografa amatora przemierzającego nasze lasy otrzymaliśmy serię zdjęć z wilkami w roli głównej. Kilka dni temu o świcie wracając do samochodu, Pan Dariusz miał niekwestionowaną i niespodziewaną przyjemność zobaczyć w naturalnym środowisku wilczą rodzinę. Warunki były bardzo zaskakujące, światło słabe a odległość duża. Pomimo tych trudności udało się wykonać zdjęcia, które w dobitny sposób dokumentują fakt występowania tego pięknego drapieżnika na terenie Nadleśnictwa Choczewo.

fot. Dariusz Trubacz

Wilki widywane były już od kilku lat, jednakże nie udawało się zrobić zdjęć na tyle dobrych żeby przedstawić je stronie Nadleśnictwa Choczewo. Pracownicy nadleśnictwa i robotnicy leśni wielokrotnie podczas wykonywania swoich prac widywali wilki. Obserwowano zarówno pojedyncze sztuki jak i całe rodziny. Najczęściej widywane były w północnych leśnictwach Kopalino, Zwartowo, Szklana Huta i Sasino, a także na południu nadleśnictwa w leśnictwach Dębina, Dąbrówka i Brodnica przy granicy z Nadleśnictwem Strzebielino.

Wilki obserwowane były także przez myśliwych. Spotkania podczas polowań zbiorowych i wieczornych zasiadek były bardzo częste. Ponadto w lesie znajdywane były liczne dowody bytności tych szarych drapieżników. Tropy, odchody i szczątki ofiar znajdywane były w różnych miejscach naszych lasów. W bieżącym roku, rankiem na Róży Wiatrów znaleziony został młody byk, który został upolowany przez wilki kilka godzin wcześniej.

W 2015 roku udało się zaobserwować pierwszy miot wilków. W okolicy Słajszewa na łąkach Słajszewskich widywana była wilcza rodzina, w której były trzy młode szczeniaki. Relacja jednego z pracowników nadleśnictwa i jednocześnie myśliwego o młodych wilkach wyjących wieczorem na łąkach Słajszewskich była niezmiernie urzekająca. 

W 2016 roku wilki wielokrotnie widywane były zarówno na południu jaki i na północy naszych lasów. Na przełomie czerwca i lipca jeden z robotników widział sześć szczeniaków. Kilka dni później w sąsiednim oddziale leśniczy i podleśniczy leśnictwa Brodnica byli świadkami polowania wilka na cielaka jelenia. Cała sytuacja rozegrała się kilkadziesiąt metrów od naszych pracowników. Cielak choć pogryziony przez wilka uszedł cało z opresji. Cała historia zapewne niedługo zostanie opisana i w formie felietonu ukaże się na naszej stronie.

Można już z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że na terenie Nadleśnictwa Choczewo mamy dwie watahy - północną i południową.