Lista aktualności Lista aktualności

Zdrowy jak dąb ?

Zwykło się mówić "Zdrowy jak dąb", ale czy dęby w rzeczywistości są okazami zdrowia?

     Dęby to majestatyczne długowieczne drzewa z twardym, bardzo trwałym drewnem. Niestety, jak każde drzewa, są podatne na liczne choroby, uszkodzenia od owadów i zwierzyny.

     Dębom od samego początku nie wiedzie się w naturze lekko. Młode dęby są bardzo atrakcyjnym żerem dla zwierzyny - smakują sarnom, jeleniom i zającom; nawet dziki często wyrywają młode sadzonki w poszukiwaniu pozostałości żołędzi. Dlatego konieczne jest grodzenie upraw dębowych przy użyciu siatki leśnej.

     Liście dębów smakują także larwom niewielkich motyli z rodziny miernikowcowatych. W latach 2013-2014 liście naszych dębów zajadały piędziki i zwójki. Owady te tylko na terenie Leśnictwa Dębina opanowały ponad 120 ha drzewostanów dębowych, z czego 66 hektarów stanowiły tak zwane gołożery, charakteryzujące się całkowitym lub niemal całkowitym pozbawieniem roślin z liści. Miernikowce wystąpiły także w sąsiednim Leśnictwie Salino.

     Podczas gradacji w dąbrowach słychać było szum obgryzanych liści i dźwięk opadających odchodów owadzich. Za każdym razem jeszcze tego samego roku, po zakończeniu żerowania miernikowców, dęby odbudowywały swoje korony.

     Tak silne, powtarzające się uszkodzenia aparatów asymilacyjnych i susza w roku 2015 nie mogły pozostać bez echa. Osłabione drzewostany stały się pożywką dla innych owadów. Tym razem na dęby czyhają opiętki dwuplamkowe – niewielkie, dorastające do 13 mm chrząszcze z rodziny bogatkowatych. Samice opiętka od czerwca do lipca składają jaja w szczelinach kory. Larwy żerują w miazdze i łyku. Wydrążone przez larwy chodniki przebiegają poprzecznie do pnia drzewa, opinają pień (stąd nazwa opiętek ), chodniki osiągają nawet do 155 cm długości. Tak "zaobrączkowane" drzewo w krótkim czasie obumiera.

     Zwalczanie szkodnika polega na wycinaniu zasiedlonych drzew. Drzewa zaatakowane przez opiętki można rozpoznać po przerzedzonej koronie, żółtych liściach i ciemnych wyciekach garbników widocznych na korze drzew. Drzewa opanowane należy wyciąć do końca kwietnia, drewno wywieźć z lasu lub okorować, a korę spalić w celu zniszczenia larw zimujących w korze.

     Na terenie Leśnictwa Dębina uszkodzonych jest ponad 140 ha drzewostanów dębowych. Tylko w lipcu i sierpniu na terenie Leśnictw Dębina i Salino usunięto prawie 1100 m3 posuszu, z czego 576 m3 to posusz zasiedlony. Walka ze szkodnikiem wciąż trwa.

     Pozostaje tylko życzyć dębom zdrowia !