Lista aktualności Lista aktualności

Znów do nas zawitały!

Podobnie jak w poprzednim roku i w tym do Nadleśnictwa Choczewo zawitały łosie. Wiele doniesień, od śladów i tropów, poprzez same obserwacje dorosłych osobników przez leśniczych, wskazują że te piękne i majestatyczne zwierzęta upodobałby sobie leśnictwa Białogórę i Szklaną Hutę jako ostoję zimową.

 

zdj. Karol Jankowski

Nie ma pewności czy zaobserwowano te same osobniki co w zeszłym roku ale można uznać za tendencje że pojawiają się na terenie Nadleśnictwa Choczewo. Warto przy tej okazji przytoczyć biologię tego gatunku. Wbrew swojemu niepozornemu wyglądowi zwierzęta te są znakomitymi sprinterami, osiągają prędkość do 56 km/h, dodatkowo świetnie pływają i nurkują. Potrafią w celu zdobycia pokarmu zanurkować na głębokość do 5 m i pod wodą przebywać nawet do 1 minuty.

 

zdj. Karol Jankowski

Tereny na których je spotykamy są dla nich atrakcyjne pod względem pokarmu zimowego, gdyż zimą bytują na suchszych wyżej położonych obszarach zdominowanych przez młodniki iglaste i starsze gęsto podszyte drzewostany. Gdy zabraknie roślinności zielnej, chętnie zgryzają pędy drzew iglastych i liściastych powodując szkody w młodnikach, nie tyko poprzez żerowanie. Samo przejście łosia ważącego do 400 kg powoduje połamanie i zadeptanie drzewek, szkody tego typu obserwujemy na przykład w Leśnictwie Szklana Huta.