Asset Publisher Asset Publisher

Jesień w lesie

Jesień wielu osobom kojarzy się z grzybobraniem, i słusznie ponieważ jest to bardzo wilgotna pora roku (często pada) i jest wystarczająco wysoka temperatura, która sprzyja intensywnym „wysypom” grzybów.

Fot. Lidia Grochalska

Jesień – jedna z czterech pór roku, niewątpliwie najbardziej kolorowa, wielu z nas zapewne zastanawia się dlaczego liście zmieniają barwy jesienią.  Październik jest to czas gdy przyroda przygotowuje się do najtrudniejszego okresu w ciągu roku czyli do zimy. Zwierzęta robią zapasy na zimę, niektóre z nich jak na przykład niedźwiedzie czy borsuki zapadają w sen zimowy, a drzewa?

Do przetrwania zimy przygotowują się również drzewa, które zmieniają kolor liści, a następnie je zrzucają.  Proces ten zaczyna się od  rozpadu  zawartego w liściach zielonego barwnika  chlorofilu który  ulega rozkładowi na związki proste. W pędach magazynują substancje odżywcze, co zwiększa ich odporność na mróz . W wyniku zaniku barwy zielonej widoczne stają się inne barwniki - czerwony to antocyjany, pomarańczowy - karoten, żółty - flawon. 

Fot. Lidia Grochalska