Asset Publisher Asset Publisher

Rocznicowy Bieg Dwie Wieże 2018 za nami !

W sobotę 16.06.2018 r. odbyła się kolejna, trzecia już edycja Biegu Dwie Wieże zorganizowanego przez Nadleśnictwo Choczewo, Gminę Choczewo i KZ NSZZ Solidarność przy Nadleśnictwie Choczewo. Bieg został objęty honorowym patronatem przez Pana Bartłomieja Obajtka, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz przez Panią Gabrielę Lisius, Starostę Powiatu Wejherowskiego.

 

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

     W tym roku Biegowi Dwie Wieże przyświecał dodatkowy cel - było nim upamiętnienie ważnego wydarzenia dla naszego narodu  jakim jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym, w porównaniu z poprzednimi edycjami, zmieniła się nieco nazwa biegu: przyjęła ona brzmienie „DLA NIEPODLEGŁEJ – III EDYCJA BIEGU DWIE WIEŻE”.

Dzięki współpracy z biurem programu „Niepodległa” na materiałach promujących bieg umieszczono logo wieloletniego programu państwowego “Niepodległa”. Kolejnym elementem upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było umieszczenie flag na “naszych“ dwóch wieżach: biało-czerwonej na latarni morskiej Stilo oraz flagi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku na dostrzegalni przeciwpożarowej Nadleśnictwa Choczewo w Lubiatowie.

     W tym roku na starcie stanęło 153 zawodników (45 kobiety i 108 mężczyzn). Start biegu nastąpił w miejscowości Lubiatowo, w pobliżu ośrodka rehabilitacyjnego Fundacji „Mimo Wszystko” Pani Anny Dymnej, nieopodal wieży przeciwpożarowej Nadleśnictwa Choczewo. Meta, jak co roku, zlokalizowana została na parkingu leśnym w miejscowości Osetnik, w okolicach latarni morskiej Stilo.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

     Bieg rozpoczął się o godzinie 12:05, a sygnałem do startu był wystrzał z pistoletu hukowego oddany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Choczewo, Sebastiana Wejera. Lekkie opóźnienie zawodów spowodowane było koniecznością zapewnienia wszystkim zawodnikom możliwości odpowiedniej rozgrzewki przed biegiem.

Pogoda tego dnia, tak jak przez kilkanaście minionych, była wymarzona dla ludzi uwielbiajacych wypoczynek na plaży, ale niekoniecznie sprzyjała ona naszym biegaczom. Wysoka temperatura powietrza i niska wilgotność zmusiły biegaczy do znacznie większego wysiłku w porównaniu z poprzednimi edycjami biegu. Najbardziej widoczne było to na punktach z napojami, gdzie woda znikała z kubeczków w tak dużym tempie, że nasi dzielni harcerze (10. Drużyna Harcerska "WILKI" z Choczewa oraz 10. Choczewska Gromada Zuchowa "MALI KORSZARZE") nie nadążali z uzupełnianiem zapasów. Jako organizatorzy przewidzieliśmy taki scenariusz, więc na trasie umieszczone zostały trzy punkty z wodą. Dodatkowo dzięki wspaniałej współpracy z OSP zamontowany został na 13. kilometrze „prysznic” dla osób chcących ochłodzić swoje ciała, rozgrzane wysoką temperaturą otoczenia oraz wysiłkiem włożonym w pokonanie wymagającej, piętnastokilometrowej trasy. Mamy nadzieję, że choć w minimalnym stopniu pozwoliło to na regenerację sił.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

     Trasa biegu, jak zawsze dotąd, była piękna i malownicza, znacząca jej część przebiegała wzdłuż morza, gdzie widoki, raz po raz, zapierały dech w piersiach. Kolejny raz zbawienna morska bryza pomagała pokonać ciężki plażowy odcinek trasy biegu ale, o dziwo, w opinii biegaczy nie ten “kawałek” trasy był w tym roku najtrudniejszy.

     Sprawna organizacja biegu nie byłaby możliwa bez pełnego zaangażowania strażaków z zastępów OSP z gminy Choczewo. Dbali oni o bezpieczeństwo biegaczy zarówno w miejscowości Lubiatowo jak i na dalszych odcinkach trasy. Dodatkowo punkty z wodą były obsługiwane dzięki pomocy Harcerzy z 10 Choczewskiej Gromady Zuchowej „Mali Korsarze”, 10 Drużynie Harcerskiej „Wilki” z Choczewa. Za tak ochocze zaangażowanie należy się im wielkie podziękowanie.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

     W pakietach startowych na każdego biegacza czekały: specjalna okolicznościowa koszulka techniczna z logo biegu i pięknym orłem na biało-czerwonym tle oraz dopingującym hasłem „Daj się ponieść morskiej bryzie”, buffka (komin) dla osób aktywnie spędzających wolny czas oraz baton energetyczny.

Na mecie zaś zawodników witała przede wszystkim wspaniała atmosfera, pamiątkowy medal oraz posiłek regeneracyjny specjalnie przygotowany m.in. przez panie z KGW Kierzkowo i KGW Sasino. Dodatkowo dzięki Towarzystwu Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdański zawodnicy w dniu biegu tradycyjnie już skorzystać mogli z wejścia na latarnię morska Stilo za symboliczną złotówkę.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

  Poz zakończonym biegu zawodników witali kibice, a medale wręczali: Pan Paweł Januschewski - Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Pan Sebastian Wejer - Nadleśniczy Nadleśnictwa Choczewo, Pan Wiesław Gębka - Wójt Gminy Choczewo.  O oprawę lektorską zawodów zadbał natomiast Pan Tomasz Wirkus - przewodniczący KZ NSZZ Solidarność przy Nadleśnictwie Choczewo.

     W m. Osetnik czas oczekiwania na biegaczy umiliły rodzinom zorganizowane dla najmłodszych animacje, znalazły się również stoiska edukacyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Choczewo i Gminę Choczewo.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

     Nagrody można było zdobyć w głównej kategorii OPEN dla kobiet i mężczyzn, kolejne kaklasyfikacje to: najszybsza leśniczka i leśnik, najszybsza mieszkanka i mieszkaniec Gminy Choczewo.

Dodatkowo zmagania odbyły się w kategorii drużynowej. W skład każdej z nich wchodziło 4. zawodników a liczył się najlepszy zsumowany czas wszystkich biegaczy wchodzących w skład drużyny.

Ponadto organizatorzy postanowili wyróżnić w tym roku najszybszą biegaczkę i biegacza spośród trzech dotychczasowych edycji biegu.

     Nagrody zwycięzcom wręczali: Pan Paweł Januschewski - Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Pan Sebastian Wejer - Nadleśniczy Nadleśnictwa Choczewo, Pan Wiesław Gębka - Wójt Gminy Choczewo oraz Pan Tomasz Wirkus -  przewodniczący KZ NSZZ Solidarność przy Nadleśnictwie Choczewo.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

Zwycięzcy w kategorii open (kobiety, mężczyźni) otrzymali specjalnie wyrzeźbione pamiątkowe puchary z logo Nadleśnictwa Choczewo (sosna i dąb przedstawiające wizualizację specyfiki drzewostanów Nadleśnictwa Choczewo) oraz dodatkowym symbolem nawiązującym do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali vouchery do sklepu sportowego:

I – miejsce 600 zł

II – miejsce 400 zł

III – miejsce 200 zł .

 

WYNIKI:

 

KATEGORIA KOBIET

I miejsce – WEGNER Beata (1:08:38)

II miejsce – KUJAWSKA-FREJLICH Joanna (1:11:21)

III miejsce – LANKOWSKA-KLEMENT Agnieszka (1:12:31)

 

KATEGORIA MĘŻCZYZN

I miejsce – POBŁOCKI Piotr (0:56:41)

II miejsce – SZYMAŃSKI Michał (01:01:20)

III miejsce – LEWNA Adam (01:01:36)

 

Zwycięzcy w kategorii najszybsza leśniczka i leśnik (nagroda specjalna Nadleśniczego Nadleśnictwa Choczewo) otrzymali specjalnie wyrzeźbione pamiątkowe puchary przedstawiające połączone liście dębu i buka (co miało oznaczać połączenie siły i mądrości) oraz 300 zł (voucher do sklepu sportowego).

 

KATEGORIA NAJSZYBSZA LEŚNICZKA i LEŚNIK

JOPEK Małgorzata (1:31:37)

BORZYSZKOWSKI Jacek (01:07:20)

 

Zwycięzcy w kategorii najszybsza mieszkanka i mieszkaniec Gminy Choczewo (nagroda specjalna Wójta Gminy Choczewo) otrzymali specjalnie wykonane przez podopiecznych fundacji „Mimo Wszystko” miniatury latarni morskiej.

 

KATEGORIA NAJSZYBSZA MIESZKANKA I MIESZKANIEC GMINY CHOCZEWO

DERYLAK Bożena (1:22:24)

POSAŃSKI Patrk (1:11:38)

 

KATEGORIA DRUŻYNA

Najlepszym czasem  po zsumowaniu 4:30:15 UrWis Biega 1

Cydzik Mirosław 1:02:38

Jabłonka Krystian 1:02:43

Maculewicz Marek 1:12:23

LANKOWSKA-KLEMT Agnieszka 1:12:31

 

Dodatkowo nagrodzeni zostali również najstarszy i najmłodszy uczestnik biegu: Pan Maciuk Bronisław- rocznik 1947 (1:25:30) oraz Pani Malwina Wypych ur. 1997 r. (1:27:55).

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

     Podsumowując III edycję biegu odnotować można, że ogólne czasy zawodników były nieznacznie słabsze w porównaniu z wynikami uzyskiwanymi w poprzednich jego edycjach. Należy jednak mieć na uwadze, że wydłużono długość trasy ( tegoroczna liczyła około 15,4 km ) oraz, że zawody odbyły się w upalnym dniu.

     Dziękujemy Wszystkim za liczne opinie i komentarze dotyczace zawodów, które spływają nieustannie do nas. Cieszą, bo są bardzo miłe i życzliwe. Stanowią bezcenną motywację do dalszych działań w zakresie pracy nad coraz sprawniejszą organizacją kolejnych edycji Biegu Dwie Wieże.

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

Z przeprowadzonych naprędce rozmów z głównymi organizatorami biegu płynie z pewnością jeden ważny i wart upowszechnienia przekaz:

możemy już wstępnie zaprosić wszystkich zainteresowanych na IV edycję BIEGU DWIE WIEŻE !

 

Zdjęcie użytkownika Bieg Dwie Wieże.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ:

FB Bieg Dwie Wieże

TABELA WYNIKÓW:

http://domtel-sport.pl/wyniki,zawody,4320