Lista aktualności
Dzień z Leśnikiem
W dniach 29-30.03.2023 gościliśmy w Nadleśnictwie Choczewo siódme klasy szkoły podstawowej ze Szkoły Podstawowej imienia Mariusza Zaruskiego w Pucku. Uczniowie biorą udział w programie edukacyjnym „Klucz do lasu” którego celem jest przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z tematyką leśną, biologią i pracą leśnika.
Klasy VII uczestniczyły w zajęciach praktycznych pt. „Praca leśnika” podczas których młodzież mogła poznać tajniki prac wykonywanych przez leśników. Pierwsza część zajęć polegała na przedstawieniu uczniom szacunku brakarskiego, metod wyznaczania drzew do usunięcia, sposobu ich ewidencjonowania, pomiaru drzew stojących pod względem wysokości i średnicy z czego finalnie otrzymaliśmy objętość pojedynczego drzewa wyrażoną w metrach sześciennych. Z racji na praktyczny charakter zajęć i pracę w niewielkich grupach, uczestnicy zajęć mieli okazję korzystać z takich przyrządów jak: taśma miernicza, średnicomierz, optyczny i elektroniczny wysokościomierz, farba do znakowania drzew. Wszelkie pomiary zostawały zapisywane na raptularze (notesy) terenowe.
Drugi blok zajęć polegał na „odebraniu drewna” – drzewo po ścięciu i dowiezieniu do drogi wywozowej (proces ten nazywany jest zrywką) zostaje ułożony w stosy i mygły. Zadaniem leśnika jest pomierzenie przygotowanego drewna, opisanie oraz nadanie numeru (znacznika) stosu lub sztuki drewna. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jakie są sortymenty drewna, na jakie cechy drewna leśnicy zwracają uwagę oraz jakie są metody pomiaru i ewidencjonowania drewna. Podczas drugiego etapu zajęć uczniowie korzystali z taś mierniczych, cechówki (urządzenie do nabijania numerów), średnicomierza oraz rejestratorów (rejestrator – mobilny komputer leśnika pozwalający na prace w terenie, wyglądem przypominający smartfon). Młodzież podczas zajęć dowiedziała się również czym różni się objętość drewna podawanej w metrach sześciennych od objętości przedstawionej w metrach przestrzennych.
Zajęcia odbywały się w kameralnych grupach cztero- pięcioosobowych, młodzież miała okazję porozmawiać z leśnikiem o ochronie przyrody, leśnictwie i gospodarce leśnej. Podczas zajęć Nadleśnictwo zapewniło uczestnikom posiłek w obiekcie edukacyjnym „Borowa Chata”. Całe zajęcia przebiegły w miłej atmosferze i zachęcały młodzież do poruszania trudnych tematów otwierając możliwość dyskusji z Leśnikami.