Lista aktualności Lista aktualności

Kolejne stare cmentarze ocalone od zapomnienia

Nadleśnictwo Choczewo uporządkowało kolejne stare cmentarze znajdujące się na terenach leśnictw Brodnica, Szklana Huta, Kopalino, Choczewo i Zwartowo

W ostatnich dniach nadleśniczy Ewa Rogaczewska, proboszczowie, pracownicy Nadleśnictwa Choczewo, krewni zmarłych pochowanych na porządkowanych cmentarzach i okoliczni mieszkańcy uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu pamiątkowych kamieni. Jest to kolejny etap porządkowania starych cmentarzy rozsianych po lasach nadleśnictwa.

Chodząc po lesie w różnych miejscach, często znacznie oddalonych od najbliższych miejscowości można znaleźć stare krzyże, resztki tablic nagrobkowych, fragment zniszczonego kamiennego płotu. Są to z reguły jedyne znaki, które wskazują lokalizację cmentarza lub pojedynczych grobów. Ostatnie pochówki w zależności od miejsca odbywały się w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych. Czasami w listopadzie wieczorem można zobaczyć palące się pojedyncze znicze lub świeże kwiaty. Ludzie pamiętają.

Stan tych bardzo małych cmentarzy jest bardzo różny. Leśniczowie we wcześniejszych latach omijali te miejsca, szanowali je, nie prowadzili żadnych prac. W efekcie cmentarze pozarastały krzewami, nieuprzątnięte stare połamane i zwalone przez wiatr drzewa zalegały na tych terenach. Niestety to nie przyroda ale ludzie przyczynili się do największych zniszczeń i dewastacji cmentarzy, kradzione były krzyże, elementy metalowe, płyty nagrobne, pomniki.

W bieżącym roku Nadleśnictwo Choczewo rozpoczęło prace mające na celu odsłonięcie i uporządkowanie cmentarzy. Wycięte zostały krzewy, wywieziono zalegające połamane drzewa, poskładane zostały resztki zniszczonych przez czas i ludzi pomników i krzyży. Niektóre z cmentarzy zostały ogrodzone płotkami.

W tym roku uporządkowane zostały cmentarze w okolicy miejscowości Wierzchucino, Przebędowo, Choczewko, Jackowo, Lubiatowo i Wysokie, leżące (odpowiednio) na terenach leśnictw Wierzchucino, Zwartowo, Choczewo, Kopalino, Szklana Huta i Brodnica. W kolejnych latach prace będą kontynuowane, zostało jeszcze kilkanaście miejsc i cmentarzy, które należy uratować od zapomnienia.