Lista aktualności Lista aktualności

Potelcjalne zagrożenia

Odwiedzając tereny leśne, każdy musi się liczyć z istniejącymi zagrożeniami które potencjalnie mogą wystąpić. Niektóre sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko inne bardzo często. Dobrze jest sobie uświadomić, że to właśnie Tobie może się to zdarzyć. Wielu wypadkom i sytuacjom można jednak zapobiegać przestrzegając pewnych zasad zachowania i przygotowując się w sposób odpowiedni do leśnych wycieczek. Ten Artykuł niech będzie informacją jak uniknąć tych złych sytuacji a jeśli już coś się wydarzy jak się zachować.

 

  1. Bardzo ważne jest dostosowanie ubioru do pogody i charakteru rekreacji. Jeśli wybierasz się na długą pieszą wycieczkę zadbaj o wygodne obuwie, plecak z prowiantem i napojem. Długie spodnie będą ochroną przed kleszczami, zadrapaniami. W niektórych fragmentach lasu rosną maliny, jeżyny i pokrzywy, pamiętajmy o tym. Jeśli wybieramy formę wypoczynku rowerem pamiętajmy o odblaskach. Jeśli prognoza pogody wskazuje na deszcz, płaszcz przeciwdeszczowy może się przydać. W czasie burzy, najlepiej opuścić teren lasu, spadające gałęzie czy drzewo są realnym zagrożeniem dla życia.
  2. Las jest domem wielu zwierząt i roślin. Niektóre z nich mogą stanowić dla ludzi zagrożenie.
    • Kleszcze i owady gryzące. Licznie dostępne preparaty minimalizują częstość ukąszeń, pamiętajmy jednak że jeśli ktoś jest uczulony na jad owadów niech nie wybiera się sam do lasu. W ziemi można spotkać gniazda os, szczególnie częste w okresie jesiennym. W aptekach można zakupić przyrządy do usuwania kleszczy, minimalizujące ryzyko pozostawienia fragmentu kleszcza w ciele.
    • Żmiie. żmija jest zwierzęciem stroniącym od człowieka, jednak może się zdarzyć, że w słoneczny dzień spotkamy ją w lesie wygrzewającą się a słońcu. Nie zbliżajmy się do niej i dajmy jej uciec. Prawdopodobnie ona przestraszy się nas bardziej niż my. W razie ukąszenia należy się zgłosić do najbliższej przychodni.
    • Dzikie zwierzęta. Jeśli jakieś spotkane w lesie zwierzę nie ucieka oznacza to, że może być chore. Pod żadnym pozorem nie bierzmy go na ręce, narażamy się na ukąszenie i zarażenie wścieklizną lub tężcem. Wścieklizna obecnie jest minimalizowana przez szczepienia lisów i psów domowych. Procedura po ugryzieniu przez dzikie zwierzę jest taka, że profilaktycznie poszkodowanemu podawane są szczepienia. Jeśli zostaniesz ugryziony przez dzikie zwierzę należy zgłosić się do najbliższej przychodni.
    • Pamiętajmy, że w lesie można spotkać rośliny i grzyby trujące! Pilnujmy naszych dzieci by nie jadły nierozpoznanych roślin. Nie zbierajmy grzybów jeśli nie jesteśmy pewni czy są jadalne. Rośliny trujące rosnące w lasach to np. konwalia majowa, wawrzynek wilczełyko, pokrzyk wilcza jagoda, ligustr pospolity, cis pospolity oprócz czerwonej osnówki nasion, kalina koralowa, jałowiec pospolity.
    • Myjmy owoce runa leśnego przed konsumpcją. Chronimy się dzięki tej prostej zasadzie przed zarażeniem tasiemcem bąblowcem. Dzikie zwierzęta, które są żywicielem głównym mogą pozostawiać na krzakach jaja tasiemców.
  3. Nie bójmy się zgubić w lesie! W Nadleśnictwach są dostępne mapy terenu z zaznaczonymi trasami turystycznymi, ponadto na drzewach znajdują się znaki mówiące o szlakach. Możemy wziąć ze sobą GPS-a. Sprawdźmy na terenie jakiego Nadleśnictwa czy leśnictwa się znajdujemy. W przypadku zgubienia drogi, gdy nie wiemy gdzie się znajdujemy zadzwońmy do leśniczego lub bliskiej osoby, która ma dostęp do internetu i może nam podać właściwy numer telefonu. Wszystkie kontakty są dostępne na stronie Nadleśnictw. Podajmy jak najwięcej informacji dot. naszego położenia, bardzo przydatne są słupki oddziałowe na których są numery. Nie wpadajmy w panikę, leśniczy naprawdę zna bardzo dobrze las w którym pracuje na co dzień.
  4. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Jeśli zdarzy się, że w lesie spotkamy samochód ładujący drewno lub pilarzy pracujących przy ścince drzew, oddalmy się od tego miejsca nie narażajmy siebie na zagrożenie zdrowia lub życia. Zachowajmy zdrowy rozsądek. Pamiętajmy o tym, że ktoś może nas nie zauważyć. Nie wchodźmy na stosy ułożonego drewna, które często znajdują się przy drogach.
  5. Ogniska rozpalajmy tylko w miejscach wyznaczonych. W przypadku zagrożenia pożarowego III stopnia, nie wolno rozpalać ognisk. Może stać się to przyczyną pożaru.

Czy to wszystkie zagrożenia?

Oczywiście opisanie wszystkich sytuacji, które mogą nas użytkowników lasu spotkać jest bardzo trudne. Jednak te najbardziej prawdopodobne zostały opisane w powyższym artykule. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych. Minimalizujmy ryzyko ich wystąpienia i cieszmy się czasem spędzonym na łonie natury.